NÁVRH ETNOGRAFICKEJ EXPOZÍCIE HOREHRONSKÉHO MÚZEA 
Návrh do súťaže - Brezno

TEXT PRILOŽENÝ K SÚŤAŽNÉMU NÁVRHU:
Budova, ktorá čakala na svoje znovuzrodenie ožila spolu s históriou svojho regiónu a jeho kultúry. Nová expozícia Horehronského múzea otvára svoje brány pre návštevníkov. Prehliadku začíname vo vstupnej chodbe, z ktorej sa pohľad upiera do prvej miestnosti expozície. Priamo v strede sa črtajú hodiny, ktoré nám chcú povedať pútavý príbeh tejto prehliadky. Obklopené sú exponátmi na neutrálnych boxoch, ktoré sú iba nositeľmi informácii a predmetov. Majú ich vyzdvihnúť tak, aby boli hlavnými bodmi záujmu v každej miestnosti. Okolo hodín sa otáčame dokola ako ručička z hodín a sledujeme exponáty z rôznej oblasti rozvoja regiónu. Svetlo z vonka tlmia látkové panely s ďalšími informáciami. Prechádzame cez priestor venovaný remeslám. Každý box nesie svoje vlastné remeslo. Nenápadnou, no dôležitou časťou sú rampy, ktoré sa stávajú súčasťou prezentácie predmetov. Bezbariérovosť je nevyhnutná.
Pred nami v strede je stôl. Ten, na ktorom Vojtech Roštár potláčal látky. Tie dominujú ďalšej miestnosti. Znova sa otáčame okolo stola, ako hlavného prvku. Látky tu sú buď v interaktívnej forme - pri vzorkách látok, pri otočných paneloch s informáciami alebo pri kolovratoch, nitiach, hrebeňoch. Dej sa posúva od látky k modrotlači. Roštárovská kniha je opäť v strede. Ponúka digitálnu podobu na "listovanie". Všade naokolo tu majú formy na modrotlač hlavnú rolu, doplnené interaktívnymi prvkami. Návštevník sa pomocou pečiatok pohrá s vytvorením vlastného vzoru, ktorý si môže odniesť domov na kuse látky alebo pohľadnici. Panely na stenách dopĺňajú predmety expozície o obraz a text. Plynule prechádzame až k dielni s kypami. Nad nádobami, kde sa látky namáčali je sklo. Nad hlavou nám visia látky, presne tak ako ich kedysi sušili. Na konci línie miestností sa ocitáme akoby v centre diania. Plátno s filmom nás vtiahlo ešte hlbšie do deja. Miestnosť funkčne dopĺňa expozíciu o variabilné prvky. Sú tu stoly/vitríny s možnosťou sedenia pre workshopy, kocky na sedenie alebo ako boxy pre rôzne ďalšie výstavy. Na chvíľu sa tu posaďme a nechajme vstrebať všetko, čo nám výstava ponúkla.
Tvarovanie miestností a klenieb nám poskytuje jedinečnú atmosféru. Poňali sme ich ako čisté nepopísané plátno, ktoré zostane čo najviac neutrálne vo svojej podobe, aby upriamilo pozornosť na exponáty a ich hodnotu, ktorú chcú preniesť na návštevníka.  

Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder

© Copyright 2025 Mobirise. All Rights Reserved.

Drag and Drop Website Builder